Źródła kapitału


Finansowanie przez trzecią stronę - TPFKiedy finansować inwestycję poprzez ESCO

Autor: Andrzej Gawrylczyk, C FWIE, 1999. Materiał przygotowany przy wsparciu: Brytyjskiego Funduszu Know How

Podmioty zainteresowane realizacją inwestycji modernizacyjnych posiadają możliwości pozyskania kapitału inwestycyjnego z co najmniej kilku źródeł. Podstawowymi źródłami pozyskania kapitału są:

Finansowanie ze środków własnych

Finansowanie ze środków własnych wydawać się może najprostszą i najtańszą metodą finansowania projektów inwestycyjnych. Jednak ani prostota ani taniość takiego podejścia nie muszą być prawdziwe. Twierdzenie o prostocie tej metody jest prawdziwe gdy podmiot projektujący inwestycję ma wolne środki finansowe, a także gdy w strukturze organizacyjnej podmiotu funkcjonują pracownicy, których kwalifikacje umożliwiają precyzyjne przygotowanie projektu.

Finansowanie z tego źródła nie musi być także najtańszym sposobem pozyskania kapitału inwestycyjnego. Koszt kapitału powinien zostać precyzyjnie określony, chociażby jako koszt utraconych korzyści. Koszt środków inwestycyjnych ma bliski związek z finansowymi efektami przedsięwzięcia dla podmiotu. Zarządzający podmiotem gospodarczym będą brali pod uwagę przede wszystkim (przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu wewnętrznych środków na realizację projektu) te przedsięwzięcia, które przyniosą najwyższą stopę zwrotu i musimy pamiętać, że przedsięwzięcia podnoszące efektywność energetyczną najefektywniejsze pod względem ekonomicznym być nie muszą. Zmierzam do stwierdzenia, że w zdrowo funkcjonującym mechanizmie gospodarczym trwa "walka o projekty" - współzawodnictwo wewnętrzne o zdobycie finansowania na realizację przygotowanego projektu. Najprawdopodobniej wygrywać będą te projekty, z których osiągnięta zostanie najwyższa stopa zwrotu z kapitału, zwrot zaangażowanych środków nastąpi w krótkim okresie, a efekty zrealizowanego projektu zapewnią podmiotowi ekonomiczną przyszłość.

Finansowanie długiem

Finansowanie długiem jest jednym z najlepiej rozpoznanych i opisanych sposobów finansowania projektów inwestycyjnych. Podstawowymi instrumentami finansowymi są tutaj kredyt (omawiany dalej), pożyczka oraz środki uzyskane w drodze emisji krótko i długoterminowych papierów dłużnych.

Bez względu na wykorzystywany instrument instrument spotkamy się z kilkoma problemami charakterystycznymi dla działalności finansowej:

Są to trzy podstawowe pojęcia związane z ubieganiem się o kredyt lub pożyczkę. Zgodnie z przedstawionymi wyżej kanonami najmniej kłopotliwą byłaby sytuacja, gdy podmiot posiadający zdolność kredytową oraz prezentujący pakiet płynnych, pierwszorzędnych zabezpieczeń poszukuje kapitału, a rozmowy z inwestorami są negocjacjami dotyczącymi stóp procentowych.

Dotacje, subwencje, granty (zobacz źróła finansowania)

Dotacje, subwencje, granty - uzyskanie środków finansowych z tych źródeł w sposób zdecydowany poprawia ekonomiczną efektywność każdego projektu inwestycyjnego poprzez "zerowy" koszt kapitału. Aktualnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ekofundusz są w stanie przyznać pomoc finansową projektom w formie dotacji. Przyznanie dotacji obarczone jest jednak koniecznością spełnienia określanych corocznie warunków

Leasing

stanowi bardzo interesujące źródło finansowania inwestycji. Umowa leasingu jest nadal jedną z nienazwanych umów kodeksowych. Wykorzystywane w tym przypadku są zapisy kodeksu cywilnego dotyczące dzierżawy i wynajmu. Umowy leasingowe budzą wiele wątpliwości szczególnie w zakresie obowiązków podatkowych i z tego też powodu resort finansów podejmuje zmienne regulacje w tym zakresie. Budzi to uzasadnione zastrzeżenia ze strony firm leasingowych i jest jednym z głównych powodów niewielkiego udziału leasingu w finansowaniu inwestycji.

Finansowanie przez stronę trzecią

(zobacz: ESCO - pieniądze leżą na ulicy)

Finansowanie przez stronę trzecią oznacza połączenie technicznej pomocy oraz niezbędnego nagromadzenia środków finansowych przeznaczonych na efektywne wykorzystanie energii przez niezależny od użytkowników podmiot. Redukcja kosztów związanych z zakupem energii dzięki przeprowadzeniu inwestycji modernizacyjnych umożliwi w takim przypadku powstanie strumienia przychodów, które są podstawowym źródłem spłaty zaciągniętych przez firmę typu ESCO zobowiązań.

Czym w takim razie różni się finansowanie przez stronę trzecią od tradycyjnych sposobów - szczególnie w zakresie oszczędzania energii:


MENU - STRONA GŁÓWNA

Przygotował: Marek Zaborowski, Uaktuaniany:06/01/98