SZKOŁA DOBRZE OŚWIETLONA

Spis tresci
Stan klas przed remontem  oswietlenia w szkole muzycznej
Stan po modernizacji  oswietlenia w szkole muzycznej
Opłacalność  modernizacji oswietlenia w szkole muzycznej
Efekt ekologiczny modernizacji oswietlenia w szkole muzycznej
 

W ramach programu PELP przeprowadzono modernizację oświetlenia w Szkole Muzycznej im. Karłowicza w Krakowie. Oświetlenie szkoły nie spełniało żadnego z warunków stawianych przez Polską Normę (PN-84/E-02033) dotyczącą oświetlenia wnętrz budynków publicznych. W budynku szkoły znajduje się 48 klas i pomieszczeń dydaktycznych, dwie sale koncertowe, dwie sale kameralne i pomieszczenia administracyjne. Nauka w szkole odbywa się w godzinach od 8 do 21 przy wykorzystaniu pomieszczeń bliskim 100%. Wykonawcą modernizacji oswietlenia była firma ES-System

Stan klas przed remontem  oświetlenia w szkole muzycznej

Moc zainstalowana dla celów oświetlenia całej szkoły: 100 kW. Natężenie oświetlenia w poszczególnych klasach: 78 do 180 luksów (przeciętnie 130 luksów). Większość pomieszczeń oświetlona była tradycyjnymi żarówkami o mocy 100 W (608 opraw). W części pracowni wykorzystywano świetlówki umieszczone w oprawach pozbawionych jakichkolwiek osłon (50 opraw). Oświetlenie sal koncertowych było szalenie energochłonne.

Stan po modernizacji  oświetlenia w szkole muzycznej

Zamontowano 211 opraw ze świetlówkami o mocy 36W i 58W. W salach koncertowych zmniejszono moc oświetlenia z 59,6 do 20.2 kW. Łącznie po wymianie zainstalowana moc wynosi 33,1 kW. Prawidłowy dobór opraw, ich odpowiednie rozmieszczenie i dodatkowe podświetlenie tablicy sprawiają, że spełnione są wszystkie wymagania PN. Natężenie oświetlenia w klasach wynosi ponad 300 luksów.

Opłacalność  modernizacji oswietlenia w szkole muzycznej

Przy założeniu, że oświetlenie w szkole działa 1500 h rocznie, modernizacja powinna spowodować zmniejszenie zużycia energii o 50 MWh rocznie, co w przy obecnych cenach energii (czerwiec 1998) pozwala zaoszczędzić na rachunku za energię ok. 12 200 zł). Prosty czas zwrotu ok. 7 lat.

Efekt ekologiczny modernizacji oświetlenia w szkole muzycznej

Inwestycja pozwala uniknąć emisji do atmosfery 50 ton dwutlenku węgla, 150 kg tlenków azotu i 450 kg dwutlenku siarki


Strona główna

Przygotował: Marek Zaborowski dla FEMOPET '98 Uaktuaniany:06/01/98